TimeLine Layout

January, 2024

 • 3 January

  Ka ndërruar jetë këmbësori që u godit një javë më parë nga vetura në fshatin Llaushë të Skenderajt.

  Ka ndërruar jetë këmbësori që u godit një javë më parë nga vetura në fshatin Llaushë të Skenderajt. Kështu ka konfirmuar për Klankosova.tv, zëdhënësi i Policisë për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti. “Sot rreth orës 11:00, nga ShSKU-ja, është raportuar se viktima  këmbësori  49-vjeçar, i aksidentuar më datë 27 dhjetor 2023 në fshatin Llaushë të Skenderajt, ka ndërruar jetë. Me …

  Më Shumë
 • 3 January

  Një person i moshës madhore është gjetur pa shenja jete mesditën e së mërkurës.

  Një person i moshës madhore është gjetur pa shenja jete mesditën e së mërkurës. Rasti ka ndodhur në një punëtori në rrugën “Mihajl Grameno” në Gjakovë. Kështu tha për Kosovalajm.net Sheremet Elezaj, zëdhënës i policisë për rajonin e Pejës. Elezaj tha se trupi i pajetë i burrit është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore. “Vdekja e tij është …

  Më Shumë
 • 3 January

  Haziri: Kurti të tregoj kur largohen sanksionet, ajo që bëri në aeroplan është budallaki e llojit të vet

  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se Qeveria Kurti nuk e ka asnjë meritë për liberalizimin e vizave, përkundrazi ai ka thënë se VV e ka bllokuar këtë proces për 7 vite. “Koha me kërku falje për bllokimin 7 vjeçar dhe me i tregu popullit kur largohen sanksionet”, ka shkruar Haziri.   Tutje ish-kryetari i Gjilanit …

  Më Shumë
 • 2 January

  AP rendit luftën e Kosovës si prej ngjarjeve më të mëdha të 25 viteve më parë

  Çfarë ndodhi 25 vite më parë që ndikoi në zhvillimet botërore të çerek shekullit në vazhdim? Që nga krijimi i Euros, tek lufta në Kosovë dhe deri tek ndërrimi i pushtetit në Rusi, le të ndjekim në vazhdim një përmbledhje të ngjarjeve më të rëndësishme që lanë gjurmë. Me shampanjë dhe tullumbace që lëshoheshin në ajër u festua fillimi i …

  Më Shumë
 • 2 January

  “Alarmon” ministri i Mbrojtjes: Vendi në rrezik nga kërcënimet e Serbisë

  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci deklaron se vendi është në rrezik nga kërcënimet e vazhdueshme të Serbisë, pasi kjo e fundit po mbështet grupet e armatosura paramilitare. Maqedonci thotë se Serbia ka dislokuar tri brigada ushtarake në jug të territorit të saj dhe përgjatë vijës kufitare me Kosovën ka vendosur 48 baza operacionale. Në intervistën për KosovaPress, ai deklaron se …

  Më Shumë
 • 2 January

  Specialja pranon pjesërisht kërkesën e mbrojtjes së Veselit, anulon vetëm seancat nga 12-15 shkurt

  Trupi gjykues ka pranuar pjesërisht kërkesën e mbrojtjes së Kadri Veselit, dhe ka liruar vetëm mbajtjen e seancave në këtë rast, nga data 12 deri më 15 shkurt. Sipas një njoftimi, kolegji ka konstatuar se Mbrojtja e Veselit, ka treguar një arsye të mirë për një rregullim të kufizuar të orarit, transmeton kosovalajm.net. Kjo në mënyrë që të sigurohet që …

  Më Shumë
 • 2 January

  Stërvitjet në Ujman, KFOR-i publikon pamjet (VIDEO)

  Para disa ditësh ushtarët e misionit të NATO-s në Kosovë, kanë kryer stërvitje speciale në Ujman. Ndër sot, KFOR-i i ka publikuar pamjet nga ky ushtrim të kryer nga Lagunari italian. “KFOR-i është plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për …

  Më Shumë
 • 2 January

  80 vjet nga përfundimi i Konferencës së Bujanit

  Konferenca e Bujanit ka filluar më 31 dhjetor 1943 dhe ka përfunduar më 2 janar 1944, në të cilën është nënshkruar një rezolutë, ku Kosovës i njihet e drejta e vetëvendosjes deri në shkëputje dhe realizimi i dëshirës së popullit shqiptar të Kosovës për bashkim me Shqipërinë. Konferenca e Bujanit është mbajtur më 31 dhjetor 1943 e deri me 2 …

  Më Shumë
 • 2 January

  “Nuk i pritoj belasë, ta deshi uniformën”: Sulmohet dhe kërcënohet një polic

  Nuk janë të rralla rastet kur zyrtarët policorë ballafaqohen me kërcënime serioze nga qytetarë në qytete të ndryshme të Kosovës. Shpeshherë kërcënimet verbale eskalojnë edhe në sulme fizike ndaj tyre, duke ua vështirësuar punën e madje duke ua kërcënuar edhe jetën. Kështu ka ndodhur së fundmi në fshatin Doganaj në Kaçanik, ku një zyrtar policor është sulmuar dhe kërcënuar nga …

  Më Shumë
 • 2 January

  Lushtaku e krahason Kurtin me Millosheviqin: S’e di a o n’pushtet Jugosllavia a Albini

  Nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku, e ka krahasuar kryeministrin Albin Kurti me ish-kasapin e Ballkanit, Slobodan Millosheviq. E ky krahasim ka ardhur si pasojë e pakënaqësisë së Lushtakut me ndarjet buxhetore për vitin 2024. Nënkryetari i Skenderajt, i cili vjen nga Partia Demokratike e Kosovës, e sheh absurde mospërkrahjen e Qeverisë për vitin 2014. Thotë se vetëm nën …

  Më Shumë