Suedia dërgon trupa në vijën e frontit të NATO-s, ushtria përgatitet për anëtarësim

Suedia do të dërgojë trupa luftarake në Letoni, ndërsa vendi po përgatitet për anëtarësimin e mundshëm në NATO. Ushtarët suedezë do të jenë pjesë e linjës së parë të mbrojtjes kundër një pushtimi të mundshëm rus në Balltik, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova. Ndërsa vendi ende nuk është anëtarësuar zyrtarisht në aleancën ushtarake të udhëhequr nga ShBA-ja, Suedia tashmë ka …

Më Shumë

Aksident mes tri veturave në Çagllavicë, pesë të lënduar

Sot rreth orës 20:00, një aksident trafiku mes tri veturave ka ndodhur në Çagllavicë, ku si pasojë pesë persona janë lënduar. Rastin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zyrtarja për Informim e Policisë, Flora Ahmeti. “Sot rreth orës 20:00 kemi pranuar informatën se në Çagllavicë, ka ndodhur një aksident trafiku. Në këtë aksident kanë qenë të përfshira 3 automjete. Si pasojë …

Më Shumë

Kusari për iniciativën e VV-së për të shkarkuar bordin e KPM-së: Tronditëse

Juristja e së drejtës së medias, Flutura Kusari, ka thënë se dëgjimi mbikëqyrës për Komisionin e Pavarur të Mediave, i organizuar sot nga deputetët e VV-së të Komisionit Parlamentar për Media ishe ndërhyrje e frikshme politike në pavarësinë e KPM-së. Ajo tha se në dëgjim u përmend edhe iniciativa e VV-së për të shkarkuar anëtarët e pavarur të KPM-së, gjë …

Më Shumë

Ulutash viziton KFOR-in në Mamushë dhe Prizren: Këto ekipe mbajnë kontakte me komunitetet lokale

Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutash, ka zhvilluar sot vizita në komunën e Mamushës dhe atë të Prizrenit. Ai ka takuar personelin e KFOR-it të caktuar në dy nga ekipet ndërlidhëse të monitorimit të KFOR-it që veprojnë në mbarë Kosovën, raporton Klan Kosova. “Kjo është thelbësore për suksesin e misionit tonë, pasi na lejon të kuptojmë më mirë nevojat e popullatës …

Më Shumë

Haxhiu: Astrit Dehari u vra veç pse ishte aktivist i VV-së, kujtoni deklaratën e Veselit, ‘runu mos e vrani veten’

Themelimi i Komisionit Hetimor Parlamentar mbi përgjegjësitë ekzekutive të Ministrisë së Drejtësisë në raport me zjarret e dyshimta në Institutin e Mjekësisë Ligjore, zhdukjen e mostrave në rastin e Astrit Deharit dhe çdo veprimi e mosveprimi të kësaj ministrie që ka cenuar pavarësinë dhe përgjegjësitë ligjore të këtij instituti, Në Kuvendin e Kosovës po diskutohet për themelimin e Komisionit Hetimor …

Më Shumë

Gërvalla, opozitës: Sot kur me Kurtin do të ballafaqohemi me propagandën e Vuçiqit, ju keni zgjedhur debat për MPJD-në

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se në ditën kur bashkë me kryeministrin e vendit, Albin Kurtin, do të ballafaqohen me sulmet, gënjeshtrat dhe propagandën e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, opozita në Kosovë po debaton për ministrinë të cilën ajo e udhëheq. Gërvalla tha se mezi po pret që të flet edhe për keqmenaxhimin e parasë publike …

Më Shumë

Arrestohet një person për veprën penale , grabitje e mbetur në tentativë ‘’ në Ferizaj

Arrestohet një person për veprën penale , grabitje e mbetur në tentativë ‘’ në Ferizaj   Me datën 05.02.2024 në orën 22:20 dhe në orën 22:35, në dy raste të ndara, policia e stacionit në Ferizaj kishte pranuar informatat, se në rrugën ‘’Vëllezrit Gërvalla’’në Ferizaj, në një barnatore dhe në një dyqan frutash, një person i maskuar dhe nën kërcënimin …

Më Shumë

Plaçkitet shoferi i postës ‘Beki’ në Mitrovicë, hajnat e armatosur ia marrin rreth 6 mijë euro pazar ditor

Rastet e grabitjeve e të vjedhjeve po vazhdojnë të rriten, ndërkohë që siguria për të lëvizur edhe në hapësirat publike po rrezikohet. Ndër rastet e shpeshta janë grabitjet e punëtorëve të postave të shpejta, të cilët përballen me hajnat teksa kryejnë punën e tyre. Një rast i tillë ka ndodhur mbrëmë në Zhabar të Mitrovicës, ku një shofer i postës …

Më Shumë

Avionë të NATO-s ngriten mbi Poloni derisa Putin hedh raketa rreth kufirit të saj me Ukrainën

Avionë luftarakë të NATO-s janë ngritur rreth kufirit Poloni-Ukrainë pas sulmeve të fundit ruse në territorin ukrainas. Së paku tre avionë F-16 janë parë në territorin polak, derisa sulmet e urdhëruara nga Vladimir Putin janë intensifikuar, raporton Mirror, përcjell Kosovalajm.net Polonia është anëtar i NATO-s, që nënkupton se çfarëdo sulmi në territorin e saj mund të rezultojë me përfshirje masive …

Më Shumë

Kurti thotë se dinari “nuk është ndaluar”, por “vetëm euroja” është legale

Dinari serb nuk është zyrtarisht i “ndaluar” në Kosovë, tha kryeministri Albin Kurti të mërkurën për AFP, por ai theksoi se vetëm euro është mjet ligjor për transaksionet tregtare. Komentet u dhanë gjatë një interviste të gjerë një javë pasi vendimi i diskutueshëm kundër valutës ndezi tensionet diplomatike me Serbinë fqinje. “Ne nuk po i ndalojmë dinarët serbë, njerëzit mund të …

Më Shumë

Vodhën para e cigare në një pompë derivatesh në Prishtinë, policia arreston tre persona dhe publikon inicialet e tyre

Sot nga hetuesit policor të stacionit Qendra në Prishtinë, janë arrestuar tre persona të dyshuar për veprën grabitje. Policia informon se rasti ka ndodhë me datën 05.02.2024, në një pompë derivatesh, në rrugën “Isa Kastrati” në Prishtinë, ku personat e dyshuar me forcë kanë grabitur një shumë parash dhe disa pako me cigare. Puna e hetuesve policor, është finalizuar sot …

Më Shumë

KEDS gjatë 2023-ës ka dorëzuar në gjykata 2,317 raste të vjedhjes nga 6,710: Po i fitojmë 100 përqind

Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike ka njoftuar se nëpër gjykatat vendore ka paraqitur 2,317 raste gjatë vitit të kaluar. Nga KEDS thonë se rastete që janë shqyrtuar deri më tani, janë fituar të gjitha prej tyre, derisa një pjesë prej tyre do të trajtohen këtë vit. “Përmes luftimit të fenomenit të keqpërdorimit të energjisë elektrike në forma ligjore, …

Më Shumë

FAZ: A po e pret Serbia “një mundësi” për ta pushtuar veriun e Kosovës?

Gazeta e njohur gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, i ka kushtuar edhe njëherë vëmendje veriut të Kosovës. A po e pret Serbia një “mundësi” për ta pushtuar veriun e Kosovës?, titullohet artikulli I gazetarit të njohur gjerman, Michael Martens. Në shkrimin e publikuar në FAZ, shpjegon se kur në janar Shtetet e Bashkuara, do t’I dorëzojnë 246 raketa antitank “Javelin”, presidenti i …

Më Shumë

S’ka ndryshim vendimi për rregulloren e BQK-së, Qeveria jep detaje se çka u diskutua në takimin e Kurtit me ambasadorët e huaj

Qeveria e Kosovës ka lëshuar një njoftim me të cilin jep detaje shtesë se si rrodhi takimi i kryeministrit Albin Kurti, me ambasadorë, të ngarkuarit me punë, shefat e misioneve diplomatike dhe zëvendësambasadorët e akredituar në Kosovë. Sipas  zyrës së kryeministrit, Kurti bashkё me zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimi dhe ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Muratin, ndanë me ambasadorët e …

Më Shumë