Shëndetësi

Sa kohë vërtet i nevojitet trupit që të hyjë në ketozë – gjendje në të cilën trupi fillon të shkrijë dhjamin

Njëra ndër dietat më të popullarizuara këto ditë është keto-dieta e njohur për marrjen e vogël të karbohidrateve, por që i ndihmon trupit që karburantin kryesor të trupit – glukozën ta shndërrojë në ketone Ketonet janë komponentë që krijohen me shtresimin e yndyrës të cilat shërbejnë si karburant alternativ. Keto-dieta jo vetëm që ndihmon në humbjen e peshës, por është …

Më Shumë

Cilat janë problemet që ju shkakton kafeja pa ngrënë

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara për të nisur ditën çdo mëngjes. Por ata që e pijnë kafenë me stomakun bosh, sipas ekspertëve bëjnë një gabim të madh. Të dhënat shkencore tregojnë se pirja e një filxhani kafeje me stomak bosh i shkakton organizmit një dëm të konsiderueshëm. Kur stomaku është bosh, kafeja çliron acid hidroklorik që rrugëton …

Më Shumë

Studiuesit zviceranë kanë arritur përparim të madh në diagnostikimin e kancerit

Studiuesit në Institutin Paul Scherrer PSI në kantonin Aargau kanë arritur gjetje të rëndësishme në fushën e zbulimit të hershëm të kancerit. Një grup i udhëhequr nga GV Shivashankar, kreu i mekano-gjenomikës në PSI dhe profesor në ETH Cyrih, ishin në gjendje të provonin se ndryshimet në organizimin e bërthamës së disa qelizave të gjakut mund të ofrojnë një tregues …

Më Shumë

Ja pse duhet të hani më shumë fara luledielli

Shumë njerëzve u pëlqejnë farat, andaj është me rëndësi të dini edhe përfitimet shëndetësore që merr trupi nga farat e lulediellit. Llojet e ushqimit që i hamë luajnë rol të rëndësishëm për shëndetin në përgjithësi, e kur bëhet fjalë për ushqimet me veti ushqyese, janë farat që na furnizojnë me vitamina e minerale. Konsumimi i ¼ së gotës me fara …

Më Shumë

Këto katër fruta ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni rrit rrezikun e problemeve serioze shëndetësore si sulmet në zemër dhe ato në tru. Prandaj, është e nevojshme të kujdesemi për presionin e gjakut dhe një dietë e shëndetshme mund të na ndihmojë ta ulim atë. Kardiologu David Sabgir tha për Eating Well se katër fruta janë veçanërisht efektive në kontrollin e presionit …

Më Shumë

Dobitë e vrapimit në mot të ftohtë

Kur temperaturat fillojnë të bien në muajt e vjeshtës dhe të dimrit, nuk ka nevojë të hiqni dorë nga shprehia juaj e vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të ftohtë nuk është vetëm diçka normale për shumicën e atletëve – me përgatitjen dhe pajisjet e duhura – por ka përfitimet e veta. Përfitimet e vrapimit në të ftohtë Dalja nga …

Më Shumë

Mushkëritë: Ilaçi i famshëm që i mban të forta

Një ilaç i përshkruar gjerësisht për osteoporozën shton përfitimet e tij për mbrojtjen e mushkërive, zbulon hulumtimi Një tjetër rast i një preparati që ka një efekt pozitiv dhe të larmishëm në trup u identifikua nga shkencëtarët nga Instituti Garvan i Kërkimeve Mjekësore. Ky është një trajtim i njohur për osteoporozën , i cili duket se përfiton edhe funksionin e …

Më Shumë

Provoni këto metoda të pazakonta: Disa mënyra më efektive për të mposhtur dhimbjen e fytit në shtëpi

Dhimbjet e fytit janë shumë të zakonshme, veçanërisht për shkak të ndryshimeve të motit dhe stinëve Zakonisht përmirësohen vetë brenda një jave. Megjithatë, dhimbja e fytit mund të jetë shumë e pakëndshme, dhe disa njerëz gjithashtu kanë vështirësi të flasin dhe të gëlltisin ushqimin për shkak të inflamacionit së fytit. Ata që ndiejnë dhimbje të fytit duhet të qëndrojnë të …

Më Shumë

Koha që ju duhet për t’ju marrë gjumi, tregon gjendjen tuaj shëndetësore

Gjumi është i domosdoshëm për trupin e njeriut dhe mjekët shpesh theksojnë se një person ka nevojë për rreth tetë orë gjumë çdo ditë. Megjithatë, nëse ju duhet shumë kohë për t’ju marrë gjumi, kjo mund ta shkurtojë kohën e fjetjes dhe të ndikojë në shëndetin tuaj. Sipas doktorit të kujdesit intensiv dhe mjekësisë së gjumit në Texas Health Presbyterian …

Më Shumë

Kanceri i zorrës së trashë – Bishtajorja e njohur që mbron pacientët!

Fasulet e vogla mund të bëhen një aleat ushqimor i njerëzve që kanë vuajtur nga kanceri i zorrës së trashë. Sipas një studimi të ri nga Qendra e Kancerit MD Anderson e Universitetit të Teksasit, ngrënia e llojit më të zakonshëm të bishtajoreve mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin e përgjithshëm dhe sistemin tretës duke rregulluar shënuesit që …

Më Shumë