Dëshmi nga Lufta

Esat Shala, i cili është vëllau i Dëshmorës të kombit, Luljeta Shala, qenka kërcënuar hapur nga organet e sigurimi shtetëror të serbisë.

Esat Shala, i cili është vëllau i Dëshmorës të kombit, Luljeta Shala, qenka kërcënuar hapur nga organet e sigurimi shtetëror të serbisë. Esati qe disa vite është duke punuar maksimalisht për dokumentimin e krimeve serbe të kryera në Kosovë gjatë periudhës të luftës të vitit 1998-99. Esati po bënë një punë vullnetare që ti publikoj të gjitha krimet, torturat dhe …

Më Shumë

Deshmi nga lufta postuar nga ESAT SHALA

25 vite më parë në kohë lufte u themelua radio dhe zëri qe e m’poshti kasapin e ballkanit Sllobodan Millosheviq. Respekt për këta burra dhe trima të UÇK-së qe ishin pjës e luftës dhe e kësaj radio.

Më Shumë

Dita e veteranit, Mehaj: Komandanti ynë heroik Adem Jashari, përherë do të mbetet udhëheqësi ynë ushtarak

Ish-ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, me rastin e ditës së veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka thënë se kjo është datë me peshë në historinë tonë më të re. Mehaj, mes tjerash, uroi gjithë veteranët, duke përmendur dëshmorët e kombit dhe invalidët e luftës, njofton Klankosova.tv. “Sot me rastin e shënimit të 30 dhjetorit – ditës së veteranëve të …

Më Shumë

Drenushës që serbët ia prenë dorën si 4-vjeçare, sot si mërgimtare jeton e lumtur në Gjermani

Drenushë Gashit, më 07 prill, forcat serbe ia kishin prerë dorën, vrarë nënën dhe vëllanë e vetëm 4 vjeçar. Pamjet e saja teksa shikon kamerën, me një imazh pa një dorë, kishin bërë xhiro nëpër mediat ndërkombëtare, shkruan Portali Mërgata. Sot, Drenusha ka bërë 30 vjet. Ajo jeton në Gjermani, bashkë me burrin e saj Dardanin dhe ka një djalë …

Më Shumë

Specialja e liron Nasim Haradinajn

Ish-pjesëtari i UÇK-së dhe ish-nënkryetari i OVL-UÇK-së, Nasim Haradinaj është liruar nga burgu. Lirimi i tij është bërë me vendim të presidentes së Dhomave të Specializuara, Katarina Trendafilova.  

Më Shumë

25 vjet nga rënia e Mujë Krasniqit dhe 40 luftëtarëve të UÇK-së

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Brigadës 113 të Zonës Operative të Drenicës, Mujë Krasniqi – Kapuçi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij, në kufirin shqiptaro-shqiptar. 25 vite më parë, gjatë mëngjesit të acartë të 14 dhjetorit të vitit 1998 luftëtarët e UÇK-së deri sa sillnin armë në Kosovë, kishin rënë në pritën e organizuar nga ushtria …

Më Shumë