Kurti thotë se dinari “nuk është ndaluar”, por “vetëm euroja” është legale

Dinari serb nuk është zyrtarisht i “ndaluar” në Kosovë, tha kryeministri Albin Kurti të mërkurën për AFP, por ai theksoi se vetëm euro është mjet ligjor për transaksionet tregtare.

Komentet u dhanë gjatë një interviste të gjerë një javë pasi vendimi i diskutueshëm kundër valutës ndezi tensionet diplomatike me Serbinë fqinje.

“Ne nuk po i ndalojmë dinarët serbë, njerëzit mund të kenë dinarë serbë, por mjeti i vetëm i pagesës është euro”, tha Kurti, duke këmbëngulur se serbët e Kosovës nuk do të ndëshkohen për mbajtjen e valutës, transmeton Kosovalajm.net

Kurti tha se një periudhë kalimtare njëmujore ishte gjithashtu në fuqi për të lehtësuar rregulloren e re, e cila do të lejonte komunikim të mëtejshëm dhe kohë për të zgjidhur çështjet.

Nuk është qëllimi ynë as të ndëshkojmë dikë dhe as të befasojmë qytetarët, ne duam t’i kemi në bord”, tha Kurti.

Deklaratat e tij erdhën pasi Serbia akuzoi qeverinë e Kosovës për bllokimin fizik të një dërgese dinarësh në kufi të mërkurën.

“Banka Kombëtare e Serbisë dënon fuqishëm incidentin e sotëm dhe rithekson se është e nevojshme që menjëherë të shfuqizohen masat diskriminuese, të paligjshme dhe të egra”, tha banka qendrore e Serbisë në një deklaratë.

Banka tha se dërgesa ishte e destinuar për të paguar paga, pensione, përfitime sociale dhe pagesa të tjera për serbët në Kosovë.

Autoritetet e Kosovës thanë se një automjet serb i ishte afruar kufirit për të pyetur për dërgimin e dinarëve dhe u informua se vetëm kompanitë e autorizuara mund të sillnin valutë në zonë.

Shpreson për normalizimin e marrëdhënieve

Pavarësisht mosmarrëveshjes së fundit diplomatike, Kurti tha se synonte të normalizonte marrëdhëniet me rivalin e përhershëm Serbinë këtë vit, pas bisedimeve të ngecura për këtë çështje midis dy palëve.

“Normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë uroj për këtë vit, për vitin 2024, dhe në vitet dhe dekadat e ardhshme dua të dal fitimtar në çështjet si pabarazia sociale, ndryshimet klimatike dhe kërcënimet e sigurisë”, tha Kurti në këtë intervistë.

Qeveritë perëndimore e denoncuan rregullimin e dinarit si nxitës, duke thënë se kjo ka të ngjarë të tensionojë marrëdhëniet tashmë të tensionuara midis dy palëve.

Disa orë përpara se ndalimi i dinarëve të hynte në fuqi javën e kaluar, Kosova u duk sikur i lëshoi frenat nën presionin e Perëndimit, duke thënë se autoritetet nuk do ta zbatonin menjëherë rregulloren.

Check Also

Suedia dërgon trupa në vijën e frontit të NATO-s, ushtria përgatitet për anëtarësim

Suedia do të dërgojë trupa luftarake në Letoni, ndërsa vendi po përgatitet për anëtarësimin e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *