Daily Archives: February 7, 2024

Arrestohet një person për veprën penale , grabitje e mbetur në tentativë ‘’ në Ferizaj

Arrestohet një person për veprën penale , grabitje e mbetur në tentativë ‘’ në Ferizaj   Me datën 05.02.2024 në orën 22:20 dhe në orën 22:35, në dy raste të ndara, policia e stacionit në Ferizaj kishte pranuar informatat, se në rrugën ‘’Vëllezrit Gërvalla’’në Ferizaj, në një barnatore dhe në një dyqan frutash, një person i maskuar dhe nën kërcënimin …

Më Shumë

Plaçkitet shoferi i postës ‘Beki’ në Mitrovicë, hajnat e armatosur ia marrin rreth 6 mijë euro pazar ditor

Rastet e grabitjeve e të vjedhjeve po vazhdojnë të rriten, ndërkohë që siguria për të lëvizur edhe në hapësirat publike po rrezikohet. Ndër rastet e shpeshta janë grabitjet e punëtorëve të postave të shpejta, të cilët përballen me hajnat teksa kryejnë punën e tyre. Një rast i tillë ka ndodhur mbrëmë në Zhabar të Mitrovicës, ku një shofer i postës …

Më Shumë

Avionë të NATO-s ngriten mbi Poloni derisa Putin hedh raketa rreth kufirit të saj me Ukrainën

Avionë luftarakë të NATO-s janë ngritur rreth kufirit Poloni-Ukrainë pas sulmeve të fundit ruse në territorin ukrainas. Së paku tre avionë F-16 janë parë në territorin polak, derisa sulmet e urdhëruara nga Vladimir Putin janë intensifikuar, raporton Mirror, përcjell Kosovalajm.net Polonia është anëtar i NATO-s, që nënkupton se çfarëdo sulmi në territorin e saj mund të rezultojë me përfshirje masive …

Më Shumë

Kurti thotë se dinari “nuk është ndaluar”, por “vetëm euroja” është legale

Dinari serb nuk është zyrtarisht i “ndaluar” në Kosovë, tha kryeministri Albin Kurti të mërkurën për AFP, por ai theksoi se vetëm euro është mjet ligjor për transaksionet tregtare. Komentet u dhanë gjatë një interviste të gjerë një javë pasi vendimi i diskutueshëm kundër valutës ndezi tensionet diplomatike me Serbinë fqinje. “Ne nuk po i ndalojmë dinarët serbë, njerëzit mund të …

Më Shumë