Sveçla nga veriu: Për Serbinë dhe Rusinë nuk ka vend në Kosovë

Ministri i Brendshëm Xhalal Sveçla së bashku me ministrin e Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi sot kanë vizituar veriun e vendit.

 

Sveçla ka komentuar mbishkrimet ekstremiste të vendosura mbrëmë në shtëpitë e shqiptarëve, të cilat po rindertohen, ka thënë se për Serbinë dhe Rusinë nuk ka vend në Kosovë.

 

Sipas tij çfarëdo gjuhe e urrejtjes nderetnike që ndjell dhunë është e denueshme dhe se akterët do të zbulohen dhe do të vihen para drejtësisë.

 

“Ndodhemi në mitrovicën e veriut. Sic dhe po shifni mbrëmë shtëpitë që po rindertohen me pronarë shqiptar janë mbuluar me parulla ekstremiste të cilat nuk kanë vend në Republikën e Kosovës. Çfarëdo gjuhe e urrejtjes nderetnike cfarëdo gjuhe që ndjell dhunë është e denueshme, akteret do të zbulohen dhe do të vihen para drejtësisë. Sic dhe kemi thënë me heret për serbinë dhe rusinë nuk ka vend në Kosovë“, ka thënë Sveçla.

Check Also

Suedia dërgon trupa në vijën e frontit të NATO-s, ushtria përgatitet për anëtarësim

Suedia do të dërgojë trupa luftarake në Letoni, ndërsa vendi po përgatitet për anëtarësimin e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *