Daily Archives: January 1, 2024

Tahiri: Kurti po pretendon merita për liberalizim, merita e vetme e kësaj qeverie janë sanksionet

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri vlerëson se nuk është merita e qeverisë aktuale për liberalizimin e vizave. Madje, Tahiri thotë se merita e vetme e kësaj qeverie janë sanksionet, transmeton Kosovalajm.net. “KM Kurti po pretendon merita për liberalizim. Madje këtë ia atribuon edhe rolit të ministrisë së punëve të jashtme dhe diasporës. E vërteta është që liberalizimi …

Më Shumë

Borrell e quan vendim historik liberalizimin e vizave: Sjell përfitime për Kosovën dhe për BE-në

Borrell e quan vendim historik liberalizimin e vizave: Sjell përfitime për Kosovën dhe për BE-në Shefi i lartë i BE-së për politikë të Jashtme, Josep Borrell, e ka quajtur vendim historik liberalizimin e vizave për kosovarët. Ai deklaron se liberalizimi i sjell Kosovës përfitime të rëndësishme, poashtu edhe BE-së. Borrell thekson se i gjithë Ballkani Perëndimor tashmë është i lidhur …

Më Shumë

Ish-ministri slloven i Mbrojtjes mirëpret liberalizimin për kosovarët: Avokuam ndër vite bashkë me PDK-në

Ish-ministri i Mbrojtjes i Sllovenisë, Roman Jakiq, e ka quajtur lajm të mirë heqjen e vizave për kosovarët. Jakiq, për këtë sukses e ka përmendur edhe Partinë Demokratike të Kosovës, njofton Kosovalajm.net “Lajm i mirë për qytetarët e Kosovës. Nga sot ata mund të udhëtojnë në zonën Shngen të Bashkimit Evropian pa vizë, gjë që ne së bashku me Rrjetin …

Më Shumë

Përplasen dy automjete në rrugën Prishtinë-Mutivodë, lëndohen shtatë persona

  Shtatë persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti në rrugën Prishtinë-Mutivodë. Aksidenti ku të përfshira janë dy automjete, ka ndodhur rreth orës 15:20. Lajmin për Kosovalajm.net, e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Ajo mes tjerash tha se me rastin po merret njësiti i trafikut.

Më Shumë

Mitrovicasi ia kris armës rreth 30 herë, kërcënon policin që intervenoi: Ki me pasë punë ti me mu…

Si çdo fundvit, edhe në ditët e fundit të 2023-shit, kosovarët kanë kremtuar festën e Vitit të Ri, duke përdorur mjete piroteknike, por edhe armë të zjarrit. Një dukuri e tillë, përveç e kundërligjshme është e mjaft e rrezikshme, pasi jo rrallëherë e kanë pësuar qytetarët. Siç mësohet një rast i tillë ka ndodhur të dielën në Mitrovicë, ku në …

Më Shumë

Kurti për vizat: Po hiqet një padrejtësi e po fitohet një e drejtë e rëndësishme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur një konferencë për media, ku është shprehur se ky vit nuk kishte se si të fillonte më mirë, duke iu referuar liberalizimit të vizave. Kurti tha se sot është një ditë shumë e rëndësishme, sepse sipas tij, po hiqet një padrejtësi e po fitohet një e drejtë e rëndësishme, përcjell KosovaLajm.net. Tutje, kryeministri …

Më Shumë

Në ditën e Vitit të Ri burri e rrah gruan në Gjakovë

Është arrestuar një person në Gjakovë, pasi i njëjti në ditën e Viti të Ri dyshohet se e ka rrahur gruan e tij. Në raportin e policisë bëhet e ditur se të dy kanë marrë tretman mjekësor, përcjell KosovaLajm.net “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar nën dyshimin se i njëjti ka ushtruar dhunë fizike ndaj viktimës-bashkëshortes së tij. Viktima dhe …

Më Shumë