Monthly Archives: January 2024

Stoltenberg: Ndalja e luftës në Kosovë, e bën NATO-n aleancën më të rëndësishme në histori

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përmendur ndërhyrjen e forcës në Kosovë gjatë luftës. Këtë rast ai e cilësoi si njërën prej veprimeve që NATO-n e bënë aleancën më të sigurt në histori, duke përmendur edhe luftimin e terrorizmit për sulmin e 11 shtatorit të Kullave Binjake në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “NATO-ja është Aleanca më e …

Më Shumë

Kryetari Hamza nderon dëshmorët Sami Gashi dhe Afrim Hajrizi në ditën e rënies  

Sot, në nderim dhe respekt për dëshmorët Sami Gashi dhe Afrim Hajrizi, të cilët humbën jetën në shërbim të lirisë dhe vendit tonë, kryetari i komunës, Bedri Hamza, së bashku me përfaqësues të Shoqatave të Dalura nga Lufta dhe familjarë të dëshmorëve, bënë homazhe tek varri dhe vendi i rënies së tyre.   Në fjalën e tij, kryetari Hamza theksoi …

Më Shumë

Problemi teknik në kufirin Mali i Zi-Shqipëri: Të gjithë kosovarët në kërkim nga Interpoli

Disa qytetarë të Kosovës, mbrëmë kanë pritur me orë të tëra në pikën kufitare të Malit të Zi me Shqipërinë në Bozhaj për shkak se sistemi i Interpolit vazhdimisht u tregonte policëve kufitar një paralajmërim: “Find” (Gjejini), gjegjësisht bëhet fjalë për dokumente dhe persona të kërkuar në sistemin policor ndërkombëtar. Problemi u shfaq në punën e softuerit të Interpolit, i …

Më Shumë

Dy anët e medaljes nga vizita e avokatit serb në Prekaz

Bajram Çerkini dhe Bekim Blakaj kanë pikëpamje të ndryshme për vizitën e Çedomir Stojkoviqit në Prekaz Vizita e avokatit serb në Prekaz u prit me interesim të madh nga mediat vendore të enjten. Çedomir Stojkoviq kishte zgjedhur pikërisht varrin e Blerina Jasharit për të vendosur lule, e cila ishte shtatë vjeç kur u vra në Prekaz nga forcat serbe gjatë …

Më Shumë

Deputetja Kearns: Serbia po i qesh në fytyrë BE-së – qasja e Perëndimit ndaj Kosovës, e padrejtë

Në Parlamentin Evropian, të mërkurën është diskutuar mbi parregullsitë në zgjedhjet e përgjithshme dhe ato lokale në Serbi. Eurodeputetët patën kritika të ashpra për vendin fqinj, duke kërkuar nga udhëheqësit e shtetit që t’i hetojnë gjetjet e monitoruesve ndërkombëtarë. Pas votimeve nga Parlamenti Evropian, të enjten, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka marrë një letër të mbështetur …

Më Shumë

Britania vlerëson angazhimin e ushtarëve të Kosovës në stërvitjen e kolegëve ukrainas

Një kontingjent i ushtarëve të FSK-së, mbrëmë është nisur për në Britani të Madhe për të mbështetur operacionin INTERFLEX. Kështu ka njoftuar misioni i MB-së në Kosovë përmes një postimi në X. Aty thuhet po ashtu se “Kosova ka mbështetur dhe demonstruar solidaritet me Ukrainën dhe popullin ukrainas që nga fillimi i luftës”. Ambasada britanike thotë se operacioni INTERFLEX zhvillohet …

Më Shumë

”S’është material për t’u krekosur VV-ja”, AAK publikon letër të 2019-ës ku Haradinaj porositi Jawlenët

Drejtori i Informimit në AAK, Lulëzim Blaka, ka publikuar një pjesë – aneks të letrës së 26 prillit 2019, nr.prot. 2468/2019 dërguar nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj, për sekretarin Mike Pompeo dhe u.d. të Sekretarit të Mbrojtjes. Letra sqaron planin afatshkurtër dhe afatmesëm, që përfshin edhe Javelin, për periudhën 2 deri 4 vjeçare (2021 – 2023), përcjell kosovalajm.net ”Armatimi anti-tank, nuk …

Më Shumë

13-vjeçarja që u lëndua nga bombola e gazit në Kçiq do të dërgohet për trajtim jashtë vendit

13-vjeçarja që u lëndua nga bombola e gazit në Kçiq të Mitrovicës do të dërgohet për trajtim jashtë vendit. Ajo deri më sot është trajtuar në Klinikën e Anestezionit me mjekim intensiv. 13-vjeçarja është rekomanduar nga mjekët për trajtim jashtë vendit për shkak që ka djegie të shkallës së dytë dhe të tretë, përcjell Kosovalajm,net Kujtojmë se 15 persona mbetën …

Më Shumë

KFOR-i ofron pako ushqimore dhe veshmbathje për familjet në nevojë

Gjatë javës së kaluar Regjimenti i MSU-së, përmes ekipit të tij CIMIC, ka bërë disa donacione të mallrave thelbësore si ushqime dhe veshmbathje për familjet në nevojë të të gjitha etnive në mbarë Kosovën. “KFOR-i është plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit …

Më Shumë