Daily Archives: December 29, 2023

BE-ja kundërshton Qeverinë që Fondi i Mirëbesimit të preket për borxhin e rrymës

Afro 12 milionë euro është shuma që Qeveria vendosi t’ua marrë katër komunave veriore për të shlyer një pjesë të borxhit për rrymën e papaguar nga banorët atje. Një pjesë të këtyre parave, Ekzekutivi e ka marrë nga Fondi Zhvillimor i Mirëbesimit, i cili është krijuar në vitin 2013 në bazë të marrëveshjes për doganat mes Kosovës dhe Serbisë. Mirëpo, …

Më Shumë

“Dy javët e ardhshme të vështira”, analisti austriak: Të mbrohet Kosova, mund të ketë luftë

Analisti austriak, Gunther Fehlinger ka folur në lidhje me situatën e sigurisë në Ballkan duke theksuar se BE duhet të jetë gati t’i përgjigjet Serbisë nëse tenton të nisë një luftë në Bosnje e Hercegovinë dhe Kosovë. Analisti austriak bëri apel dhe ndaj Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi që të përgatiten për t’i treguar Serbisë se nuk …

Më Shumë

Në veri arrestohet një i dyshuar për ‘dhënie ryshfeti’

  Zyrtarë policorë nga stacioni Policor Zveçan, gjatë realizimit të detyrave të tyre të zakonshme, në magjistralen Mitrovicë-Leposaviq, sot më 29.12.2023 rreth orës 10:00, kanë ndaluar një automjet (kamion) me targa të Serbisë. Drejtuesi i automjetit nuk kishte vendosur stikerat në targa të kamionit dhe për këtë zyrtarët policorë e kanë njoftuar se do t’i shqiptojnë gjobë.   Derisa zyrtarët …

Më Shumë

Policia kap të dyshuarin për vjedhje në shtëpinë e Mozzik

I dyshuari për vjedhjen në shtëpinë e këngëtarit, Mozzik, është arrestuar nga policia në mbrëmje. Kosova lajm mëson nga burime se ai është kapur pas aksidentimit me veturë në Bibaj, derisa kishte provuar që të ikte nga policia. Siç kuptohet më tej, në ndjekje të tij janë vënë edhe Mozikk dhe vëllai i tij Getinjo. Personi i arrestuar dyshohet se …

Më Shumë

Plagoset një person në Gjakovë

Sot rreth orës 18:20 një person ka mbetur i plagosur në Gjakovë si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj, ka bërë të ditur për Kosovalajm.net se personi i plagosur është jashtë rrezikut për jetë. “Sot rreth orës 18:20 kemi pranuar informatë se një person mashkull i moshës madhore ishte qëlluar …

Më Shumë

Isufaj konfirmon se dha pëlqimin për heqjen e urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit: S’mund t’i bëj publike arsyet

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Blerim Isufaj ka thënë se kishte dhënë pëlqimin për heqjen e urdhërarrestit ndaj Milan Radoiçiqit. Gjykata Themelore në Prishtinë pati aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale për tërheqjen e urdhërarrestit ndaj Milan Radoiçiqim, i cili ishte i dyshuar për veprën penale “Pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminal të organizuar”. Vendimi për revokimin e …

Më Shumë

Policia shpall në kërkim mbi 160 persona në veri

Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim mbi 160 persona për vepra të ndryshme penale në katër komunat e veriut të Kosovës. Këtë e ka konfirmuar në një intervistë për gazetën “Zëri” zëvendësdrejtori i Drejtorisë Rajonale të Policisë në Mitrovicën e Veriut, Veton Elshani. “Numri i qytetarëve të shpallur në kërkim nga ajo zonë është 165”, ka bërë të ditur …

Më Shumë

Faturat e “fryra” të energjisë elektrike, ZRrE-ja pranon 22 ankesa nga konsumatorët

22 ankesa të konsumatorëve ka pranuar Zyra e Rregullatorit të Energjisë(ZRrE). Kjo, pasi që shumë qytetarë janë ankuar për faturat e shtrenjta të muajit dhjetor Nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë kanë thënë për Front Online se të gjitha ankesat duhet të bëhen tek furnizuesi, para se të njëjtat të shqyrtohen nga Rregullatori. “Në përputhje me Procedurën për zgjidhjen e …

Më Shumë