Daily Archives: December 26, 2023

Kushtetuesja aprovon ankesën e Avokatit të Popullit, rrëzon pjesërisht Ligjin e pagave

Gjykata Kushtetuese ka aprovuar kërkesën e Avokatit të Popullit bazuar në përcaktimet e nënparagrafit (1) të paragrafit 2 të nenit 113 [Jurisdiksioni dhe Palët e Autorizuara] të Kushtetutës, lidhur me vlerësimin e kushtetutshmërisë së Ligjit nr.08/L-196 për Pagat në Sektorin Publik. Kështu, Gjykata ka rrëzuar pjesërisht këtë Ligj, duke kërkuar ndryshimin e tij. Në kontekst të efekteve të Aktgjykimit që …

Më Shumë

VV: Këmbëngulja jonë e detyroi Serbinë të zmbrapset e t’i pranoj targat RKS

Gjatë ditës së djeshme Qeveria e Serbisë vendosi që veturat me targa RKS të lejohen të qarkullojnë brenda territorit të saj që nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Këtë vendim e ka shpalosur drejtori për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq i cili tha se po e implementojnë një marrëveshje të nënshkruar nga Borko Stefanoviq, tani opozitar serb. …

Më Shumë

Largohen edhe gjashtë kamera ilegale në Zubin Potok

Policia e Kosovës ka larguar sot edhe gjashtë kamera të cilat po monitoron ilegalisht hapësirat publike në komunën e Zubin Potokut. Zëvendësdrejtori i Policisë në Veri, Veton Elshani, i tha Sinjalit se sipas ligjit në fuqi, monitorimin me kamera te vendeve publike e bën veq Policia e Kosovës. “Në kuadër të asaj që u tha, sot në Zubin Potok kemi …

Më Shumë

Durmishi: Rruga Prishtinë-Podujevë vitin e ardhshëm do të jetë e përfunduar

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka thënë se rruga Prishtinë-Podujevë vitin e ardhshëm do të jetë e përfunduar. Në llogarinë e tij në Facebook, ai ka shtuar se tani edhe vendimi i OSHP-së është në anën e ministrisë, raporton KosovaLajm. “Në kohën kur i nënshkruam kontratat dhe filluam punimet u bë shumë zhurmë gjithandej nëpër media. Bëhej fjalë për një …

Më Shumë

Ekzekutohen shtesat prej 100 euro për pensionmarrësit

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar se janë ekzekutuar shtesat e njëhershme prej 100 euro për 287 mijë e 684 pensionmarrësit. Murati, këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në llogarinë e e tij, duke thënë detaje. “Pas të gjitha përgatitjeve teknike nga stafi i MFPT, sot kemi arritur të ekzekutojmë shtesat e njëhershme për …

Më Shumë

Mushkolaj i reagon Ramës: Prishtina e mbushur me bërllok, qen endacakë, kolona e kaos urbanistik – menaxhim skandaloz

Analisti Imer Mushkolaj, ka reaguar ndaj kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama, i cili ka thënë se Prishtina natën duke bukur me dritat e festave. Mushkolaj përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Prishtina duket bukur natën në fotografi, por ditën e natën është e mbushur përplot bërllok, qen endacakë, lloq, kolona e kaos urbanistik. Këtë ai e ka quajtur …

Më Shumë

E dhimbshme/ Dëshmitarët thonë se i biri 7-vjeçar lajmëroi familjarët për prindërit që i vdiqën në bjeshkë

Dita e hënë ishte e kobshme për familjen Tofaj nga Juniku. Pronari i fabrikës “Juniku”, Mic Tofaj dhe bashkëshortja e tij u gjetën të vdekur në një shtëpi banimi në bjeshkët e Junikut, në rrethana akoma të paqarta. Policia tashmë ka nisur hetimet në koordinim me Prokurorinë, që njoftoi se janë disa pista hetimore për ta ndriçuar rastin. Kështu deklaroi …

Më Shumë