Ja pse duhet të hani më shumë fara luledielli

Shumë njerëzve u pëlqejnë farat, andaj është me rëndësi të dini edhe përfitimet shëndetësore që merr trupi nga farat e lulediellit.

Llojet e ushqimit që i hamë luajnë rol të rëndësishëm për shëndetin në përgjithësi, e kur bëhet fjalë për ushqimet me veti ushqyese, janë farat që na furnizojnë me vitamina e minerale.

Konsumimi i ¼ së gotës me fara luledielli ju ofron vitaminën E, shumë e nevojshme, që është janë antioksidues dhe lufton radikalet e lira, për të mos dëmtuar qelizat.

Po ashtu, përmban përbërës kundër inflamacioneve, përshpejtojnë shërimin dhe përmirësojnë lëkurën.

Check Also

Sa kohë vërtet i nevojitet trupit që të hyjë në ketozë – gjendje në të cilën trupi fillon të shkrijë dhjamin

Njëra ndër dietat më të popullarizuara këto ditë është keto-dieta e njohur për marrjen e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *