Daily Archives: December 14, 2023

Qeveria e Kosovës ia anulon lejen ndërtimore Blerim Devolli për ndërtimin e një objekti disa milionësh në ish-Fabrikën e Amortizatorëve

Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës ka aprovuar si të bazuar ankesën e Grupit të Asamblistëve të Levizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal të Prishtinës, në lidhje me një vendim të Drejtorisë së Urbanizimit të Komunës së Prishtinës e i cili ka të bëjë me ri-caktimin e kushteve ndërtimore për “Ndërmarrja e Re Amortizatorët – Ndërtesa e Administratës” shpk me …

Më Shumë

Një veturë fundoset në ujë në afërsi të Ferizajit – deklarohen nga Policia

Një veturë me targa vendore është fundosur në afërsi të Ferizajt. Lajmin për KosovaLajm.net e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Ferizajit, Kanun Veseli derisa shtoi se nuk ka të lënduar. Veseli tha se rasti ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes, dhe kjo ka ardh si shkak i grumbullimit të ujit në at vend. “Ju njoftojmë …

Më Shumë

Dobitë e vrapimit në mot të ftohtë

Kur temperaturat fillojnë të bien në muajt e vjeshtës dhe të dimrit, nuk ka nevojë të hiqni dorë nga shprehia juaj e vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të ftohtë nuk është vetëm diçka normale për shumicën e atletëve – me përgatitjen dhe pajisjet e duhura – por ka përfitimet e veta. Përfitimet e vrapimit në të ftohtë Dalja nga …

Më Shumë

Brnabiq tha se nuk do t’i zbatojnë marrëveshjet me Kosovën, Gërvalla: Politika e zbutjes ndaj Serbisë ka dështuar

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka reaguar ndaj qëndrimit të Serbisë pas deklaratës së miratuar nga liderët e Bashkimit Evropian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor në Bruksel. Reagimi i ministres Gërvalla vjen pasi kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, pas miratimit të deklaratës së përbashkët, përmes një letre ka bërë të ditur se “Marrëveshja për rrugën drejt …

Më Shumë

Fletarrestimi për Radoiçiqin, eksperti austriak befason me deklaratën: Ja kur do të ekstradohet nga Serbia!

Organizata ndërkombëtare e policisë, INTERPOL, lëshoi fletarrestim për ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Millan Radoiçiq, në lidhje me sulmin e armatosur në Banjskë – pjesa veriore e Kosovës. Fletarrestimi është lëshuar me ndërmjetësimin e misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, në bazë të kërkesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës. INTERPOL-i i sqaroi se, me kërkesë të …

Më Shumë

Si i ra në dorë mitralozi i komandantit legjendar Adem Jasharit? Rrëfen ish-komandanti Gani Imeri

Si i ra në dorë mitralozi i komandantit legjendar Adem Jasharit? Rrëfen ish-komandanti Gani Imeri Ish-komandanti Gani Imeri, i cili ka luftuar në luftën e fundit në Kosovë së bashku me vëllzësërit e tij, tha se përveç tij që është plagosur në këmbë, vëllëzërit e tjerë kanë shpëtuar. “Edhe me vëllezër kam qenë në luftë ne jemi 8 vëllëzër, katër …

Më Shumë

”Devolli Corporation” shpallet Tatimpaguesi i vitit 2023

”Devolli Corporation”, është shpallur Tatimpaguesi i vitit 2023 në Kosovë. Ky çmim sonte korporatës iu dha nga Oda Ekonomike e Kosovës, e të cilin e pranoi përfaqësuesi i saj, Adriatik Kelmendi. Eventi u mbajt në ambientet e Klan Arena, në të cilin ishin pjesë rreth 400 biznese dhe shumë përfaqësues diplomatikë të cilët shërbejnë në Republikën e Kosovës.  

Më Shumë

Shiu e bën të pakalueshme një pjesë të rrugës magjistrale Ferizaj-Prishtinë (FOTO)

Policia në Ferizaj njofton qytetarët se si pasojë e të reshurave të shumta të shiut dhe grumbullimit të ujit, rruga magjistrale Ferizaj-Prishtinë, nga fshati Muhovc (afër pikës së karburantit “Euromiti”) e deri në afërsi të fshatit Babush të Ferizajt – drejtimi i Prishtinës, është vështirësuar për qarkullim të automjeteve, ndërsa në disa vende është bërë e pakalueshme. Luten shoferët e …

Më Shumë

2-shet false pushtojnë tregun e Kosovës, për tri ditë në TEB u deponuan rreth 3 mijë e 500 euro

Trendi i parave të falsifikuara po vazhdon të ‘lulëzojë’ në Kosovë, ku qindra e mijëra euro fals vihen përditë në qarkullim në treg. Një rast i tillë është raportuar gjatë ditës së sotme nga një zyrtar i bankës ‘TEB’ në Prishtinë, i cili ka njoftuar se janë detektuar disa mijëra euro që dyshohet të jenë të falsifikuara. Burimet e sinjalit …

Më Shumë

Favorizohet bashkëshorti i Vjosa Osmanit – Pasi MPJD pagoi 13 mijë euro gjobë për Prindonin tani e shpërblen me një pozitë të përhershme

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka favorizuar edhe një herë bashkëshortin e presidentes, Prindon Sadriun me një post të përhershëm. Ndonëse, kjo ministri bëri ‘kurban’ të paguaj gjobë prej 13 mijë euro për të mos i bërë publike shpenzimet e Sadirut sa ishte ambasador në Shkup, tani të njëjtin e shpërblen me postin e Drejtorit të Departamentit për …

Më Shumë