Daily Archives: December 11, 2023

Osmani takohet me Kearns: Diskutuam për zhvillimet e sigurisë në rajon

Presidentja Vjosa Osmani sot është takuar me deputeten britanike, Alicia Kearns, në Forumin e Dohas në Katar. Ajo, me anë të postimi në platformën X, ka theksuar se e ka falënderuar Kearns për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës. “Diskutime me kohë me një mike të dashur të Kosovës, Alicia Kearns”./KosovaLajm/ “Në Forumin e Dohas, diskutuam për zhvillimet e sigurisë në …

Më Shumë

E rëndë: 18-vjeçari kosovar humb jetën në vendin e punës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në fshatin Nikadin të Ferizajt, ku një person ka humbur jetën tragjikisht si pasojë e lëndimeve të marrë në vendin e tij të punës. Sinjali merr vesh se bëhet fjalë për një 18 vjeçar i cili ishte punëtor i kompanisë Sela Impex, e cila e ka bazën në Nikadin të Ferizajt. I riu …

Më Shumë

Ankohet kryetari i Skënderajt: Ndarja për investime kapitale, raciste nga qeveria (VIDEO)

Kryetari i Skënderajt, Fadil Nura, ka thënë është ankuar se nuk kanë gjetur përkrahje nga Qeveria e Kosovës sa i përket projektligjit për ndarje buxhetore për vitin e ardhshëm. Nura, i ftuar në Info Magazine në Klan Kosova, mes tjerash potencoi se shpërndarja buxhetore e buxhetit shtetëror sipas tij, përbën elemente “raciste”. “Shpërndarja buxhetore e buxhetit shtetërorë, që  për mendimin …

Më Shumë

Vdes avokati i Kadri Veselit

Ka ndërruar jetë Andrew Strong, avokati mbrojtës i ish-kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit, i cili po mbahet në paraburgim në Hagë. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”. “Para pak çastesh ka vdekur Andrew Strong, avokat i z. Kadri Veseli. Andrew për të gjithë ne ka përfaqësuar idealen, besnikërinë dhe …

Më Shumë

I jepet lamtumira e fundit policit që vdiq në Jarinje

I jepet lamtumira e fundit policit që vdiq në Jarinje Sot në fshatin Terllabuq të komunës së Vushtrrisë u mbajt ceremonia e varrimit të zyrtarit policor Rexhep Sejdiu. Gjatë ceremonisë së varrimit, policia njofton se aty dy vajzat e policit të ndjerë përmes poezive të dedikuara, me shumë emocion evokuan kujtime për babain e tyre. Njoftimi i plotë i policisë:

Më Shumë

I ngujuar nga 29 maji, Reuters brenda dhomës ku fle Lulzim Hetemi

Gazeta prestigjioze, Reuters, i ka kushtuar një artikull Lulzim Hetemit- kryetarit të Leposaviqit që është ngujuar në zyrën e tij që nga 29 maji. Një nga fotografitë tregon edhe vendin se ku fle Hetemi. Aty shihet dy shtretër, derisa njëri është i rregulluar për të fjetur. Gjithashtu shihen disa rroba të varura në mur, teksa nuk shihet ndonjë dollap. “Më …

Më Shumë

Specialja konfirmon operacionin, nuk jep detaje për arrestimin e “Topit”

Prokuroria e Dhomave të Specializuara është duke e zhvilluar një operacion në Kosovë. Kjo u konfirmua në një përgjigje për Klankosova.tv nga Christopher Bennett, këshilltar special në Zyrën e Prokurorit të Specializuar. Por, ai nuk dha asnjë detaj rreth arrestimit të ish-deputetit Haxhi Shala, që njihet ndryshe edhe si komandant “Topi”. Rreth arrestimit të Shalës, më herët ka raportuar gazeta …

Më Shumë

Hapet sërish konkursi për kryeshef të Trepçës

Bordi i Përkohshëm i Ndërmarrjes Publike “Trepça” ka njoftuar sërish për konkursin e pozitës së kryeshefit ekzekutiv. Që nga një kohë e gjatë, kjo ndërmarrje e rëndësishme në Kosovë ka qëndruar pa një kryeshef ekzekutiv me një mandat të plotë, shkruan KosovaLajm Konkursi u shpall dje dhe do të qëndrojë i hapur për 15 ditë, ndërsa mandati i kryeshefit do …

Më Shumë

Dorëzohen në Polici dy të rinj, tentuan ta vrasin një person

Të dyshuarit K. K. i lindur me 2003 dhe GJ. K. i lindur me 2006, pas intervistimit nga ana e hetuesve rajonal në prezencën e avokatit mbrojtës, me urdhër të prokurorit shtetit të njëjtit janë ndaluar. Ndryshe me datë 10 dhjetor 2023 rreth orës 01:25, Policia është informuar se në rrugën “Zekë Berdyna” nё fshatin Vitomericë ka të shtëna me …

Më Shumë

Java nis me një aksident të rëndë, përfshihen disa vetura, kamionë e një furgon

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm mbi urën e autostradës në Fushë Kosovë. Në këtë aksident janë përfshirë disa makina, kamionë dhe një furgon Një aksident trafiku ka ndodhur në autostradën Ibrahim Rugova, Mazgit-Bresje, në të cilin janë përfshirë 14 automjete dhe janë lënduar disa persona. Këtë për KosovaLajm. e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, …

Më Shumë